German Version
Polska Wersja
Historia fortu Fort Ekspozycja Poszukiwania Wydarzenia Nasze publikacje Oferta


Partnerzy:

Kontakt:

Zachodni Fort Artyleryjski
72-600 Świnoujście
ul. Jachtowa
tel.508 738 118
email


       Zachodni Fort Artyleryjski /niem. Westbatterie/ stanowił niegdyś jedno z czterech dzieł fortecznych, wzniesionych u ujścia Świny i przeznaczonych do obrony tutejszej twierdzy. Zbudowano go w latach 1856-61 jako niewielką początkowo redutę artyleryjską i rozbudowano w latach 1878-87 do rozmiarów ciężkiej, ufortyfikowanej baterii nadbrzeżnej, otoczonej fosą wodną i wchodzącej w skład zachodniego kompleksu warownego.

W okresie I wojny światowej stacjonowała tutaj bateria 4 ciężkich dział nadbrzeżnych kalibru 210 mm, zlikwidowana później na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego.

W czasie II wojny światowej w forcie stacjonowała bateria nadbrzeżna 150 mm, podporządkowana Szkole Artylerii Kriegsmarine. W 1940 r nadano jej nazwę "Henningsen" od nazwiska służącego tu wcześniej por. Wilhelma Henningsena, który jako dowódca Kompanii Szturmowej poległ w dniu 1.09.1939 r podczas ataku na Westerplatte. Pod koniec wojny bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu pozycji sowieckich pod Dziwnowem i Wolinem. Po wojnie do roku 1961 fort zajmowali Rosjanie, instalując tutaj swoją baterię nadbrzeżną, uzbrojoną w 3 działa 127 mm produkcji amerykańskiej. W latach 60-tych fort nie był wykorzystywany, ulegając znacznej dewastacji. W latach 70-tych zorganizowano w podziemnych kazamatach magazyny warzyw i owoców PSS "Społem", doprowadzając do dalszych zniszczeń obiektu. Od roku 2001 fort wydzierżawiony został przez Stowarzyszenie Miłośników Fortów "Reduta", usiłujące rewitalizować budowlę, organizując tutaj między innymi wiele spektakli artystycznych i wystaw oraz przyjmując pierwszych turystów.

Od czerwca 2004 r fort udostępniony został dla zwiedzających jako zabytek architektury militarnej oraz muzeum historii twierdzy. Wiele eksponatów odnalezionych zostało w okolicy fortu bądź w samym forcie, stanowiąc kapitalne świadectwo historii garnizonu i tutejszych fortyfikacji.

Wszystkich wybierających się do Świnoujścia serdecznie zapraszamy do odwiedzenia starych murów Zachodniego Fortu Artyleryjskiego oraz znajdujących się w jego sąsiedztwie unikalnych obiektów fortyfikacyjnych z okresu I i II wojny światowej. Wszystkim zainteresowanym udzielimy gruntownej i fachowej informacji.



Nowe artykuły / galerie:
Historia Fortu Zachodniego
Dzieje twierdzy w Świnoujściu
MUZEUM TWIERDZY
Przyroda fortowa - galeria zdjeć 1
Przyroda fortowa - galeria zdjeć 2



Download:
Artykuł o Forcie w Militaria XX wieku
Artykuł o walkach na Westerplatte

Mapa z lokalizacją fortu

Fort Zachodni on Facebook
Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
copyright by Przemysław Federowicz 2005-2009